Blog

Urządzamy kuchnię (cz.1)

Dodane przez: Kwiecień 11, 2012

Urządzając nasze kuchnie często chcielibyśmy, aby były one jak najbardziej oryginalne i wyjątkowe.

Pamiętajmy, że mają być dla nas, a nie dla znajomych i sąsiadów. Każdy z nas ma swoje przyzwyczajenia oraz ulubione przedmioty. Zastanówmy się nad naszymi codziennymi przyzwyczajeniami i czynnościami jakie wykonujemy.

Kuchnie, choć pozornie uporządkowane i czyste w formie, mają nam dać poczucie wolności i funkcjonalności. Radości z koloru.

Kuchnia jako serce domu, w którym spędza się najwięcej czasu powinna być  przestronna, wielofunkcyjna, wygodna, w której „dużo się dzieje” – gotujemy  obiad czy  kolację, dzieci odrabiają lekcje, bawią się , a mąż sprawdza najnowsze notowania giełdowe, w końcu dnia mamy tu również czas na odpoczynek i spokojne wypicie herbaty. Ustawienie szerokiej wygodnej ławy i stołu , foteli czy krzeseł pomoże nam sprostać tym wymaganiom .  Dodatkowe skrzynie, szafki inne w formie i kolorze  np. na zabawki dzieci  podkreślą inną funkcję dla danego mebla.

Nie bójmy się urządzić biblioteczki odbiegającej formą czy kolorem od pozostałych mebli kuchennych; możemy wykorzystać kredens po babci, czy finezyjną stylizowaną szafkę na drobne ulubione elementy , które możemy ustawić  w bliskim sąsiedztwie z jadalnią czy pokojem dziennym.

Zawiesić dekoracyjne półki nad meblami kuchennymi, które sami montowaliśmy.  Dodatkowo  zmiana koloru tych elementów podkreśli w przestrzeni jej niepowtarzalny charakter.

Pamiętajmy jednak o tym, aby  elementów dekoracyjnych nie było za dużo, ponieważ wnętrze stanie się za bardzo urozmaicone i pstrokate.

Półki na ścianie mogą mieć funkcję odstawiaczy, różne formy i kolory . Przedmioty kuchenne i produkty , książki, kwiaty nie zaburzą przestrzeni. Ulubione kubki i talerzyki codziennie użytkowane mogą stać w bliskiej odległości roboczej, dla naszej wygody i funkcjonalności – na półkach nad blatem, w kredensie , we wnękach, dodatkowo podświetlonych światłem ledowym.  Od strony wypoczynkowej możemy stworzyć przestrzeń do odkładania np. czasopism.

Kolory dobierajmy ostrożnie. Kolorowa półka czy kredens z pewnością będzie wyglądał lepiej na stonowanej ścianie . Przy pastelowych kolorach  elementów meblowych możemy pokusić się na intensywny ulubiony kolor dla ściany.

Pamiętajmy, aby płaszczyzna robocza w kuchni ( blaty), stół  miały dobre moce światło, które może być umieszczone w suficie lub pod zawieszonymi półkami nad blatem.  Elementy, które chcielibyśmy zaakcentować możemy podświetlić światłem ledowym ) ulubiony obraz, wnęka, element dekoracyjny ).  Jako dekorację możemy również zastosować szkło laminowane nad blatem z ładnym , ulubionym nadrukiem lub zabawnymi zdjęciami członków rodziny.